Jak powstają elementy z tworzyw sztucznych?
Tworzywo sztuczne to bardzo uniwersalny materiał wykorzystywany w wielu sektorach przemysłowych. Odporność, trwałość i możliwość formowania w dowolny kształt, to tylko niektóre zalety plastiku. Sprawdźmy, w jaki sposób powstaje ten wszechstronny materiał i która metoda wytwórcza pozwala uzyskać najlepszy produkt końcowy.
Formowanie wtryskowe – uniwersalna metoda wytwórcza
Formowanie tworzyw sztucznych przez wtryskiwanie uplastycznionej masy do formy to jeden z najpopularniejszych sposobów wytwarzania plastikowych elementów. Po schłodzeniu i stwardnieniu plastiku produkty są zeskrobywane z formy, a nadmiar materiału zostaje zwracany. Zdarza się, że wskutek formowania pozostaje małą linią, do której przytwierdza się elementy formowane. Ta technika produkcyjna jest powszechnie stosowana przy wytwórstwie plastikowych pojemników, zabawek i artykułów gospodarstwa domowego.
Wytłaczanie tworzyw sztucznych
Inną metodą wytwórstwa plastiku jest topienie tworzywa i kształtowanie go na formie (a nie wewnątrz jak w przypadku formowania wtryskowego). Po stopieniu tworzywa nad formą dochodzi do jego schłodzenia przez wirowanie. Ta metoda technologiczna jest bardziej wskazana w przypadku produktów o większej masie i objętości, takich jak części eksploatacyjne do auta, skrzynie czy zbiorniki.
Termoformowanie – mało inwazyjna produkcja
Jednym z najmniej inwazyjnych procesów wytwórczych jest termoforowanie, które polega na ogrzaniu plastiku aż do uzyskania giętkości. Plastik jest następnie rozciągany i modelowany. Niestety, niewielka inwazyjność idzie w parze z uboższymi możliwościami formowania tworzywa – mniejsza intensywność cieplna ogranicza możliwości tworzenia wielu kształtów i wzorów.
Plastik to materiał, który może stanowić zamiennik dla wielu droższych surowców. Dzięki zaawansowanym procesom technologicznym i niespotykanym możliwościom obróbki można z łatwością rozszerzyć zakres zastosowań plastiku i cieszyć się unikalnymi właściwościami materiału w atrakcyjnej cenie.