Na czym polega proces formowania wtryskowego?
Technologia formowania wtryskowego jest dobrze znana i chętnie wykorzystywana od wielu lat przez różne branże. Dzięki tej metodzie można z powodzeniem uzyskać gotowe elementy o dowolnym kształcie. Pozwala ona na wykorzystanie różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a wciąż możemy obserwować udoskonalanie tego rozwiązania przez specjalistów, co wiąże się z oczekiwaniami rozwijającego się rynku.
Jak to działa?
Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych jest stosunkowo prostą metodą, która opiera się na wtryskiwaniu uplastycznionej masy tworzywa sztucznego do gniazda formy. Tworzywo jest wcześniej doprowadzane do odpowiedniej postaci z wykorzystaniem podwyższonej temperatury. Gdy zastygnie tworzywo dzięki pozostawaniu w formie uzyskuje odgórnie określony kształt. Warto mieć na uwadze, że go każdego produkowanego w takie sposób elementu niezbędne jest zaprojektowanie i stworzenie odpowiedniej formy. W związku z tym przy pojedynczych elementem lub niewielkiej serii metoda ta nie zawsze będzie się kalkulowała. Jednak przy produkcji wielkoseryjnej jest już dobrym rozwiązaniem. Formowanie wtryskowe wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego zajmują się tym firmy wyspecjalizowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Jeśli potrzebujemy dużej ilości takich elementów, to z pewnością warto znaleźć zaufanego partnera, który zajmie się ich produkcją.
Forma i wtryskarka
Jak opowiada specjalista z firmy Kwazar Plastics cały proces opiera się na odpowiednim współdziałaniu samej wtryskarki oraz formy, która jest do niej dopasowana. Zadaniem pracownika jest ustawienie wszelkich parametrów i uruchomienie urządzenia, które najczęściej pracuje seryjnie, wedle wprowadzonych danych. W ten sposób w stosunkowo krótkim czasie uzyskujemy odpowiednio dużą ilość niezbędnych elementów z tworzywa sztucznego, o określonym kształcie. Obecnie najczęściej stosuje się wtryskarki ślimakowe, które skutecznie wyparły swoje tłokowe poprzedniczki, które rodziły problemy z uzyskaniem jednorodnej uplastycznionej masy tworzywa. Elementy wyciągane są z formy po schłodzeniu i zastygnięciu, gdy są już gotowe do użytku.